~Kolęda OnLine~

Nowości, Publicystyka

Średniowieczne odgłosy

Kameralna salka osiedlowego domu kultury ,,Pod Lipami" w piątek, ostatniego stycznia zgromadziła wielu miłośników kolędowania.

A to, za sprawą nietypowego zespołu ,,Głosy świętego Godryka", który wykonał kilkanaście średniowiecznych kolęd. Trzyosobowy zespół zaprezentował najstarsze pieśni bożonarodzeniowe z akompaniamentem średniowiecznych instrumentów: gitary lutniowej, dulcymera, kankleksa oraz liry korbowej.
Ciekawe historie o pochodzeniu poszczególnych kolęd opowiadał słuchaczom członek zespołu ? Jan Gołaski.
Kolędy pochodziły z misteriów, (utwory dramatyczne o treści religijnej przyp. autor), pod koniec XIV wieku zaczęły istnieć samodzielnie ? tłumaczył J. Gołaski. ? Do czterogłosowego utworu ,,Gaudete Christus? nie zachowały się nuty zwrotki ? wynika więc z tego, że była ona tak bardzo znana. Kolęda ,,Chrystus się nam narodził? była jedną z najbardziej popularnych pieśni w Europie, ocalała jej wersja łacińska, polska, niemiecka i czeska.
Na spotkanie z zespołem ,,Głosy świętego Godryka" przyszli i starsi mieszkańcy Winograd i młodzi ,,ciekawscy?.
? Przyciągnął mnie na to spotkanie plakat, który zapraszał do wysłuchania średniowiecznych kolęd ? mówi szesnastoletni Radek, uczeń poznańskiego technikum. ? Nie potrafiłem sobie wyobrazić jak to będzie brzmiało. Dobrze, że niektóre kolędy wykonano i po łacinie i po polsku. Przez ciekawość stałem się miłośnikiem piętnastowiecznych pieśni.
Kolędę ,,Bracia, siostry posłuchajcie? zespół wykonał w trzech różnych wersjach ? jednogłosowo a capella, jednogłosowo z towarzyszeniem lutni i w trzygłosie.
MAGDALENA BARANOWSKA

1996 Głos Wielkopolski

http://www.glos.com/newarch/97-02-03/news/16-03.htm

 

 Kolęda OnLine

1999 - koleda@kdm.pl